Протокол Будвиг – номинирана за шест Нобелови награди: Мрсно – протеинска исхрана за оздравување од многу болести

Д -р Јохана Будвиг, позната германска биохемичарка, во 1950-ттите години измислила маслено- протеинска исхрана, што може да помогне да се излечат многу сериозни болести. Оваа научничка има напишано десетина книги, од кои две се преведени и во регионот (Србија) – „Рак – проблем и решение“ и „Готвач зајадења на масло – протеини“. Поради нејзините истражувања, др. Будвиг беше номинирана за шест Нобелови награди.

За се е виновна исхраната
Д -р Будвиг верувала дека ракот, како и огромното мнозинство на други болести, првенствено бил предизвикан од неправилна исхрана, поточно од неправилна преработка на храна и масло, а особено од прегревање на маслото. Оваа приказна е др. Будвиг ја започнала откако открила дека во крвта на пациентите со рак недостасуваат важни состојки за човечкото тело, како што се липопротеини и фосфатиди. Таа сфатила дека овие состојки треба да се заменат за да исчезне болеста. Недостатокот на фосфатиди и липопротеини предизвика недостаток на кислород во клетките, па др. Будвиг тргнала во потрага по метод што ќе го врати кислородот. Сфатила дека тоа може да го постигне со комбинирање на одредени намирници, па развила посебен начин на исхрана, наречен Будвиг диета или Будвиг протокол.

loading...

Масло од ленено семе и свежо сирење (урда)
Исхраната се состои од земање ленено масло со свежо со малку маснотии сирење. Важно е да ги земете заедно за да постигнете целосен ефект. Оваа навидум едноставна исхрана повторно ги активира виталните функции на клетките. Ова се постигнува со земање природни незаситени омега-3 масни киселини, кои содржат ленено масло. Оние што се мешаат со свежо кравјо сирење со малку маснотии стануваат растворливи во вода. Овие две главни состојки се комбинираат со друга здрава храна – органско свежо овошје и зеленчук, јат


ки, житарки како ориз, хељда и просо, зачини, чаеви и мед.

Протокол Будвиг
Дневната количина за оние со сериозни болести е 40 до 50 грама ленено масло помешано со 100 грама свежо со малку маснотии сирење дневно. Смесата може да се јаде одеднаш или да се дистрибуира во неколку оброци. Ако одлучите да имате повеќе оброци, потребно е секој пат повторно да ја подготвите смесата, бидејќи корисни својства се губат со стоење. Ако не сакате сирење, можете да користите и јогурт или кефир, но тие треба да се стават три пати повеќе. Мора да ги измешате маслото и сирењето многу добро, па затоа е добро да користите рачен блендер. Откако ќе ги измешате, можете да додадете и свежо овошје, мелени лешници или лажичка мед за подобар вкус. Покрај тоа, важно е да јадете свежо мелено ленено семе, бидејќи тие содржат некои состојки кои ги нема во маслото. Д-р Будвиг со својата исхрана со масло-протеини, исто така препорачува терапија со сончева светлина, избегнување на стрес и токсини и употреба на масло од Елди масла (електрично издиференцирани масла). Комбинацијата на сето ова треба да му овозможи на нашето тело да закрепне од сериозни болести.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Ринго Стар е болен, ги откажал настапите: „Не е Ковид 19“

Ринго Стар бил принуден да ги откаже своите настапи овој викенд откако се разболел од …