Сите сакаме лубеница, а знаете ли КОЛКУ Е ЗДРАВА: После овој текст сигурно ќе ја јадете повеќе!

Летото е омилено годишно време за многумина…
Најтоплиото годишно време, покрај уживањето во привлечностите на морето, носат и најубави плодови. Покрај тоа што се освежувачки, тие имаат и лековити ефекти, а лубеницата е секако меѓу нив.
Многу луѓе сакаат да јадат лубеница заради нејзиниот неодоливо сочен и сладок вкус, но дали знаевте колку е всушност тоа здраво ?!

Моќен антиоксиданс
Покрај лубениците, постои и друга летна храна која е моќен антиоксиданс, а тоа се доматите. Сепак, од сите летни јадења, лубеницата е сè уште најдобра во борбата против слободните радикали кои ги оштетуваат клетките и го загрозуваат имунолошкиот систем.
„Ликопенот – кој е најмоќниот антиоксиданс, во голема мерка го има во лубеницата и тоа е она што ја прави оваа храна толку здрава“.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) 5. ГОДИНИ БИЛА КАЛУЃЕРКА, А ПОТОА ДОНЕЛА ЖИВОТНА ОДЛУКА: Денес е мажена жена и мајка на шест деца!

Поранешна калуѓерка раскажала дека била калуѓерка во манастир пет години и одлучила да го промени …