За Хамилтон 101. пол позиција во кариерата

Седумкратниот светски шампион Луис Хамилтон ја освои пол-позицијата пред Големата награда на Унгарија, 11-та трка од овогодинешниот шампионат во Формула 1.
Возачот на Мерцедес на патеката „Хунгароринг“ стигна до третата половина од оваа сезона, и 101 -та во кариерата, со круг во време од 1:15.419 минути.


Во борбата за најдобро стартно место, Хамилтон го победи својот тимски колега Валтери Ботас со три десетинки, додека Макс Ферстапен го освои третото место во болидот на Ред Бул.

За време на поголемиот дел од квалификации, Хамилтон беше тој што ја држеше водечката позиција, додека Ферстапен повремено му се закануваше. Кога Британецот постави фантастичен круг во последниот дел, се чинеше дека Ред Бул нема одговор на тоа, а германскиот тим практично ги спречи да се обидат.

При последното излегување на патеката, актуелниот шампион го забави Холанѓанецот кој го следеше, поради што и двајцата едвај успеаја да го започнат последниот брз круг, но не беа ниту блиску до најдобрите времиња. Сето тоа влијаеше врз другиот возач на Ред Бул, Серхио Перез, кој на тој начин ја загуби можноста да го подобри своето време, и иако тоа не е спротивно на правилата, тоа секако доведе до нова контроверзија и поглавје во борбата за титулата.

Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Потоп во Црна Гора и опрема за нуркање. Ова е јавувањето на финските новинари од Подгорица

ЦРНА ГОРА во последното коло од втората група на Лигата на нации ја угости Финска, …