Се појавил таен документ за делта сојот: Како големи сипаници

Делта сојот на коронавирусот предизвикува потешки симптоми и се шири со исто темпо како и сипаници, се вели во внатрешен документ од Американскиот центар за контрола и превенција на болести, како што објави Си-Ен-Ен.
Документот покажува необјавени податоци кои покажуваат дека целосно вакцинираните луѓе би можеле да го шират видот на делта со иста стапка како и невакцинираните.

Директорката на CDC, д -р Рошел Валенски, ја потврдила автентичноста на документот, а американскиот дневен весник „Вашингтон пост“ прв пишуваше за тоа.
„Ова е сериозно. Тоа е еден од најпреносливите вируси за кои знаеме. Морбили, мали сипаници – тоа е на тоа ниво на пренос”, вели д -р Рошел Валенски.
CDC треба да објави информации овој петок за да ја поддржи контроверзната одлука за промена на упатствата за целосно вакцинирани лица.
Рошел Валенски рече дека CDC препорачал дури и целосно вакцинираните луѓе да носат маски во затворени простории, на места каде што преносот на вирусот е висок.


„Мерките што ни се потребни се екстремни“
Ова значи, како што понатаму наведува докторката, дека секој во училиштата – учениците, персоналот и посетителите, треба да носат маски за време на нивниот престој во училиште.
„Мерките што треба да ги контролираме се екстремни“, рекла таа, додавајќи дека не е изненадена од податоците на внатрешниот извештај.
Презентацијата на CDC вели дека варијантата на видот делта е заразна како сипаници, при што секое заразено лице инфицира просечно осум или девет други.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) ГИ НАСМЕАЛ ГЛЕДАЧИТЕ – Водителот на РТС се „телепортирал“ во студио за време на преносот на СП: „Сепак, не ја плаќаме претплатата за џабе!“

Водителот на Радио-телевизијата на Србија (РТС) стана хит на социјалните мрежи откако се „телепортираше“ во …