Нестварен пад на Ѓоковиќ: Крај на сонот за олимписко злато на Новак

Новак Ѓоковиќ загуби од Александар Зверев со 1:6, 6:3, 6:1 во полуфиналето на олимпискиот турнир во Токио, откако имаше сет и брејк вишок.

Мечот може јасно да се подели на два дела. Ѓоковиќ го освои првиот сет, а потоа направи брејк за 3:2 во вториот. Зверев дотогаш не играше слабо, 6:1 не беше реален резултат на првиот сет, но Новак блескаше на сите важни поени, почнувајќи од зачуваната брејк топка со сервисот во првиот гем.

Тој многу добро ги читаше сервисите на Зверев, па дури и нападите, па освои два важни поени со пасинг. Едниот за првиот брејк во првиот сет, а другиот за две врзани брејк топки во петтиот гем од третиот сет. Вториот го реализираше откако форхенд волејот на Зверев заврши во мрежата, а Германецот ја испрати топката далеку до трибините и заработи опомена.

Тука завршува првиот дел од натпреварот. Во следниот гем, Зверев оди на се или ништо, и игра два совршени поени за 0-30. Ѓоковиќ потоа оди на мрежа по сервисот, тој го губи тој поен за три брејк топки, а првиот знак за дополнителна нервоза беше кога играше сервис волеј на следниот поен. Го загуби и тој поен, Зверев се врати во мечот, и тоа беше првиот од неверојатните осум гемови по ред што ги зеде Германецот.

Првиот сервис на Ѓоковиќ престана целосно, се појави паника, а падот не можеше да се запре. Последната можност за тоа беше во вториот гем од вториот сет, кога Зверев веќе направи брејк. Тогаш Новак тргна на се’ или ништо, создаде вкупно четири брејк топки, а на два од нив скоро постигна поени – сепак, двата пати нападна со форхенд премногу нежно и му даде шанса на Звер да се спаси, шанса што тој ја користеше.
Тогаш Новак целосно го загуби трпението, остана без план, дозволи уште еден брејк и тоа де факто беше крај на натпреварот.
Првиот финалист на Игрите е Карен Хачанов, кој беше подобар од Пабло Карен Буста. Новак во сабота со Шпанецот ќе игра за бронза.

Фото:Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Почина славниот кошаркарски тренер Душан Дуда Ивковиќ

Душан Дуда Ивковиќ почина на 78 -годишна возраст, а веста ја потврди првиот човек на …