КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА – НЕМА ПОЧИНАТИ НО БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ СЕКОЈ ДЕН СЕ ЗГОЛЕМУВА: Денеска се регистрирани 54. нови случаи на Ковид 19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:  

Во последните 24 часа се направени 3.764 тестирања, а регистрирани се 54 нови случаи на КОВИД-19: 

Скопје – 16Тетово – 9, Битола и Дебар – по 6, Куманово – 5, Кочани – 3, Гостивар и Струмица – по 2, Прилеп, Кавадарци, Охрид, Радовиш и Валандово – по 1. 

Регистрирани с12 оздравени пациенти од: Скопје – 7, Тетово – 3, Кочани и Гостивар – по 1.  

Не се регистрирани починати пациенти.  

Направени се 3.764 тестови преку: ИЈЗ-108, ЦЈЗ Скопје-71, ЦЈЗ Битола-49, ЦЈЗ Прилеп-46, ЦЈЗ Тетово–21, ЦЈЗ Куманово–27, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-11, Институт за микробиологија–21, Жан Митрев (Филип Втори)-37, Авицена-165, Биотек-144, Систина-86, лабораторија Лаор-410, Синлаб-27, Ремедика-19, Плодност–24, Генеа–3, Никоб лаб-743, ВФВ Медикал-35, Ели Медика-3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)  вкупно 1.714.   

Досега во земјата се направени вкупно 966.813 тестирања на Ковид-19.  

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 156.225 бројката на оздравени пациенти е 150.333, на починати е 5.491, а бројот на активни случаи изнесува 401.  

Според епидемиолошките анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови                        

Заболени                                         (Вкупно ) 

Активни случаи (вкупно) 

Скопје 

        68858 

139 

Куманово 

8928 

46 

Прилеп 

8338 

10 

Тетово 

7411 

106 

Битола 

6321 

11 

Велес 

5479 

5 

Гостивар 

5212 

23 

Кавадарци 

5157 

2 

Охрид 

5026 

7 

Штип 

4964 

3 

Струмица 

4134 

8 

Струга 

2986 

5 

Кочани 

2799 

6 

Кичево 

2609 

10 

Гевгелија 

2196 

1 

Неготино 

2184 

0 

Свети Николе 

1526 

1 

Ресен 

1234 

0 

Крива Паланка 

1227 

0 

Радовиш 

1163 

2 

Берово 

1032 

0 

Делчево 

974 

1 

Дебар 

955 

11 

Виница 

886 

0 

Пробиштип 

789 

0 

Валандово 

671 

4 

Богданци 

494 

0 

Крушево 

490 

0 

Демир Хисар 

400 

0 

Демир Капија 

396 

0 

Кратово 

377 

0 

Македонски Брод 

359 

0 

Пехчево 

269 

0 

Македонска Каменица 

249 

0 

Дојран 

132 

0 

Вкупно 

156225 

401 

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Шест симптоми дека вашиот ЦРН ДРОБ  е полн со ОТРОВИ!

Обрнете внимание на дискретните показатели за оптоварениот црн дроб. Најголемиот цврст орган во телото е …