18. причини зошто треба почесто да јадеме сардини за подолг живот и без болести!

Помага во лекувањето на воспалението, го снабдува организмот со клучни материи, па дури и помага во елиминирање на депресијата…
За повеќето луѓе, сардините не се на списокот со највкусна храна.
Се разбира, за вкусовите не треба да се дискутира, но кога ќе прочитате зошто сè е добро да јадете сардини, ќе сфатите дека малку „жртвување“ не е ништо во споредба со 18. придобивки што ги нуди оваа храна!

Екстремно богата со протеини
Пакување од 80. гр сардини содржи дури 23. грама протеини! Имајте на ум дека препорачаната дневна доза е од 24. до 28. грама на оваа многу важна супстанција.


Помага при лекување на воспаленија и го намалува ризикот од развој на болеста
Сардините се одличен извор на ЕПА и ДХА, две масни киселини кои науката потврди дека лекуваат воспаленија. Бидејќи тие се коренот на повеќето болести, сардините ќе ви помогнат да спречите разни болести.


Ризница на клучни витамини и минерали
Оваа храна е одличен извор на витамин Б12, витамин Д, калциум и селен. Витаминот Б12 е особено важен, бидејќи студиите покажале дека дури 40 проценти од луѓето страдаат од неговиот недостаток.

Го чува здравјето на коските
Поради големата количина на калциум, сардините можат да ви помогнат да го одржите здравјето на коските. Само 50 гр сардини содржат неверојатни 217 мг калциум!


Помага при лекување на депресија и вознемиреност
Сардините содржат многу од омега 3 масните киселини, а новите научни откритија укажуваат дека постои силна врска помеѓу овие супстанции и отпорност на депресија.

Го регулира шеќерот во крвта
Протеините и здравите масти од сардини се совршена комбинација која ја успорува апсорпцијата на шеќерот во крвта.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Еве кои се симптомите на најчестите форми на деменција

ИМА дури 200 различни форми на деменција, а четири се најчести кај пациентите. Деменцијата е …