(ВИДЕО+ФОТО) Ова го можат само ИНТЕЛИГЕНТНИ: Можете ли да го решите ТЕСТОТ од Харвард од 1869. година?

Задачата бара интелигенција и логика…

Со години, универзитетот Харвард е познат во светот, заедно со Кембриџ и Оксфорд, како еден од најпрестижните и висококвалитетни во однос на образованието. Некои од најголемите умови на денешницата биле студенти на Харвард.
Можете ли да ја решите оваа задача? Мала помош – ќе ви биде полесно ако визуелно ја поставите равенката.


Покрај беспрекорните оценки од средно училиште, на Харвард ве чека и посебен и многу внимателно направен тест, кој бара интелигенција и логика. Судејќи според еден канал на ЈуТјуб, во приемниот испит уште во 1869 година, била вклучена оваа задача од алгебра во овој приемн испит:
„Еден човек купи часовник, ланец и приврзок за 216 американски долари. Часовникот и приврзокот заедно чинат три пати повеќе од ланецот, а ланецот и приврзокот чинат половина часовник.
Колку што чини? ”
Решението можете да го најдете во следното видео You Tube.


Фото: Принтскрин/YouTube


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) ХОРОР ВО ИЗРАЕЛ – ПАРОТ БРЗАЛ НА АВИОН, А БЕБЕТО ИМ ПРЕЧЕЛО Она што го направиле со него е морничаво: „Сите биле во шок, ВАКВО НЕШТО не сме виделе“

Родителите кои одбиле да купат посебен авионски билет за своето момче го оставиле бебето на …