(Рецепт) Волшебната РУСА ги пржи брадавиците подобро од ласер и добро е позната во народната медицина – и за други намени!

РУСА (Chelidonium majus), росопас, змијско млеко има многу примени во народната медицина…
Доколку ве мачат брадавици, пробајте ја чудесната руса (Chelidonium majus), која е со нас со векови.
Руса или змијско млеко е лековито растение богато со жолт сок што протекува кога ќе го откинете. Се верува дека ластовиците ги мачкаат своите млади со овој сок за да прогледаат. Руса се користи во народната медицина со векови за лекување на катаракта и конјунктивитис.

loading...

Помага при:
– стимулација на црниот дроб
– ублажување на стомачни тегоби
– ублажување на болката во жолчното кесе
– отстранување на брадавици
– ги ублажува симптомите на алергија (во комбинација со коприва и равнец)
– помага во лекување на малигни заболувања (руски научници го потврдија популарното верување во врска со лековитите својства на оваа билка)


Рецепт за отстранување на брадавици
За отстранување на брадавици се користи сокот од руса, кој се нанесува директно на брадавицата или се користи тинктура.

Тинктура: во дезинфикувана тегла истурете 250 грама руса и прелијте со јаболков оцет. Оставете го на темно место еден месец, со често тресење (барем 3-4 пати неделно). Кога ќе биде готово, процедете низ газа и ставајте ја на брадавицата три пати на ден. Можете дури и да прицврстите газа на местото со брадавиците и да ја менувате двапати на ден.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Зошто 33 % жени со полицистични јајници имаат прекумерна тежина?

Поновите истражувања сведочат дека 33 % женисоСиндром на полицистични јајници (PCOS) се борат со прекумерна …