Автофагија – тренд или стар рецепт за здравје?

Сезоната на одмори не е најдоброто време за броење калории, но бидејќи секогаш после летото донесувате важни одлуки, една од нив може да биде поздрав начин на живот. Ова секако подразбира правилна исхрана, бидејќи „здравјето влегува во устата“. Но, кој режим да се избере? Има толку многу совети и толку многу трендови – дури и кога станува збор за диета!

И токму кога стивна бранот на бумовите на „хроно“ и „кето“, што можеби не врати на старите фармерки, но и ги „налути“ нутриционистите, во речникот ни беше сервиран нов термин – „автофагија“. Ако така јаде (или не јаде) Новак Ѓоковиќ, и тој има сила да ги „вози“ противниците по теренот со часови… Па, вреди барем да откриете што е тоа!
Тоа е всушност физиолошки процес кој е стар колку човекот и кој е вткаен во Стариот завет како пост.

„За време на тој физиолошки процес, се распаѓаат патолошките структури и клетки, нефункционални делови на клетки, старечки клетки, малигни клетки и микроорганизми. Автофагијата не само што го уништува она што е лошо и опасно за нашето здравје, туку од тој рециклиран материјал создава нови, млади, здрави и функционални клетки и создава дополнителна енергија благодарение на што имаме поголема моќ “, вели Драган Иванов, интернист и нутриционист.

Многу луѓе го избираат овој режим на исхрана за регулирање на телесната тежина, а особено примамливо звучи дека можете да конзумирате храна што не е многу пожелна при ригорозни диети. Дури и слатки (оние поздравите). Но… Потребни се 12. до 16. часа од последниот оброк до првиот следниот ден! Едноставно кажано – нема вечера! И по можност без „грицки“ помеѓу оброците. Тогаш стомакот го вари претходниот оброк, потоа се одмара и се подготвува за следниот. Вода, незасладени чаеви, дивка односно кафе од јачмен може да се консумираат во секое време, во случај на слабост, незасладена лимонада.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) КАКО ВИНО: Супермодели кои надминале 50. години а и понатаму изгледаат беспрекорно!

Овие убавици се во поставата на супермодели од деведесеттите години. Со години ги освојуваа светските …