Што е всушнот RNK вакцина која треба да ја примаме како 3. доза?

Не може да ја промени нашата ДНК
Како вакцинирањето за многу болести, и во случај на RNK вакцина против ковид 19, потребни се две дози. Имунолошкиот одговор на организмот, кога се соочува со S протеинот на коронавирусот, е производство на антитела и мемориски клетки. Ова му помага на телото да реагира брзо ако го забележи вирусот следниот пат. Повеќекратни дози на вакцината ја зголемуваат количината на создадени мемориски клетки, што значи побрз и поефикасен одговор доколку наидеме на вирус.

Сепак, без оглед колку научниците се обидуваат да објаснат колку се важни вакцините, меѓу нив и RNK вакцините, секогаш има такви кои се сомневаат во сè. Затоа имунологот Емина Милошевиќ објаснила колку е безбедна оваа вакцина и зошто е невозможно да се промени нашата ДНК, како што наведоа некои теоретичари на заговор.
Имено, вакцината против корона делува со упатство на телото да произведе протеин што е на површината на вирусот САРС-ков-2. Нашиот имунолошки систем тогаш учи да препознава и прави антитела против тој протеин. Нема контакт со нашата ДНК.


„Едноставно е хемиски невозможно вакцината против РНК да ја промени нашата ДНК. РНК е таква што не влегува во јадрото каде што е нашата ДНК. Вакцината РНК ги има овие модификации за едноставно да изгледа нормално како нашата RNK. Состојките на таа РНК се истите основи од кои нашите клетки прават своја сопствена РНК. Станува збор само за редоследот на четирите букви што се користат за кодирање на протеинот. Тоа е како кога имате лего коцки во четири бои, па ќе ги наредите по одреден редослед. Потоа, да речеме, го добивате кодот за колаген, потоа за хемоглобин, а исто така и за протеинот на вирусот“, рекла имунологот Емина Милошевиќ.


Во меѓувреме, е исплетена уште една лага во врска со вакцините против RNK, а тоа е дека тие можат да предизвикаат ковид 19. Зошто тоа не може да биде вистина, рекла биохемичарката Сања Вујчиќ.
„Тоа е веќе тешка глупост и ширење неоправдан страв. Вакцините mRNA содржат само еден коронавирусен протеин – протеинот Спајк. Сам, без вирус, протеинот не може да предизвика корона бидејќи вирусот, како и секој организам, функционира како целина. Ако изолирате миозин од човечки мускул и го вметнете во клетка, таа клетка нема да може да функционира, како што може благодарение на мускулниот миозин. Исто така, ако некое лице се зарази по приемот на вакцината затоа што стапило во контакт со вирусот пред крајот на периодот на имунолошки развој, ковид 19 не бил предизвикан од вакцината mRNA, туку од коронавирус кој не потекнува од вакцината”.

Од друга страна, досега е докажано дека RNK вакцините најбрзо развиваат антитела и создаваат одлична заштита од ковид, особено од тешки форми на болеста, а претходно беше споменато дека тие би можеле да бидат трета, т.н. бустер доза за оние кои имаат други вакцини, да речеме, Кинезите немаат развиено силен имунитет на ковид.

Според веб-страницата на Американскиот центар за превенција и контрола на болести, RNK вакцините не се нови затоа што биле користени порано против, да речеме, вируси на грип и зика вирусот, но повторно привлекуваат внимание затоа што се прават во лабораторија поинаку од традиционалните вакцини.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Кој е вистинскиот маж за вас на основа на вашата личност?

Дали некогаш сте пронашле личност која физички ве привлекува многу, но кога малку подобро ќе …