Што е всушнот RNK вакцина која треба да ја примаме како 3. доза?

Експертските комитети за имунизација се почесто препорачуваат да се даде трета доза од вакцината против корона, истакнувајќи дека третата доза треба да биде вакцината RNK. Затоа, добро е да се потсетиме што се всушност RNK вакцините.
Според изјавите на експертите, третата доза на вакцина против корона треба да дојде најмалку шест месеци по приемот на втората доза, а тоа треба да биде РНК вакцина, како Фајзер и Модерна.


Што е RNK
Рибонуклеинската киселина (RNK) е носител на информации што им кажува на нашите клетки какви протеини ќе создадат. Со помош на протеини се случуваат сите процеси во клетката. Се проценува дека човечката клетка содржи 5000 различни молекули на RNK кои и даваат информации за тоа какви протеини треба да се создадат.
RNK содржана во вакцините Фајзер и Модерна содржат упатства за клетката со која може да произведе S протеин на коронавирус. Зошто е важен овој протеин?
На почетокот на пандемијата, кинеските научници беа во можност да изолираат примероци од вирусот САРС-КоВ-2 и да го утврдат неговиот генетски код. Оттаму, научивме за сите упатства што ги користи вирусот за да создаде различни протеини. Ова вклучува шила на коронавирусот – неговите S протеини (шилци протеини). Шилци на протеините се структури кои вирусот ги користи за да навлезе во клетките и да го зарази целиот организам.

S протеините се исто така клучни за дејството на RNK вакцините. Научниците се во можност да направат синтетичка RNK во лабораторијата, која носи информации за производство на S протеин на коронавирусот. Користејќи ја оваа синтетичка RNK, може да се иницираат процеси што произведуваат S протеини во нашите сопствени клетки.


Откако ќе се произведе, S протеинот се лепи на површината на нашите клетки и предизвикува реакција на нашиот имунолошки систем. Тој имунолошки одговор ќе биде активиран секогаш кога ќе стапиме во контакт со коронавирусот.
Ако едноставно инјектираме RNK во нас, ензимите во нашето тело ќе ги разградат пред да може да влезе во нашите клетки. Од таа причина, RNK што влегува во организмот преку вакцината се чува во липидни наночестички кои ја штитат RNK, спречувајќи го да се распадне и им помага на нашите клетки да ја прифатат.
Вакцините за RNK имаат и бенефиции од безбедноста. Синтетичката RNK не може да предизвика болест – производството на S протеин на вирусот во нашите клетки само по себе не може да предизвика инфекција. Самата RNK се распаѓа од нормалните процеси во нашите клетки, па затоа и онака не останува во нив долго.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ЦИТАТ ОД РУСКА КНИЖЕВНИЧКА СЕ’ ОБЈАСНУВА – ЕВЕ ЗОШТО МАЖИТЕ ГИ ОСТАВААТ ДОБРИТЕ ЖЕНИ: Едноставно е!

Еден од главните парадокси во врските е тоа што мажите оставаат добри жени … Имам …