Секојдневно користење на овие лекови може да доведе до сериозни проблеми

Иако Аспиринот е безбеден за употреба при главоболки, болки во телото или температура, секојдневната употреба може да доведе до мозочно крварење.
Повеќето луѓе секојдневно користат лекови против болки, за кои се верува дека секогаш можат да помогнат, односно значително ги ублажуваат различните видови на физички непријатности. Сепак, треба да се има предвид дека тие не треба да се користат лесно.
Повеќето од овие лекови може да се купат без рецепт, содржат законски дозволени дози и се безбедни за употреба доколку се земаат според пропишаниот временски распоред.
Сепак, постои можност за зависност ако се промени хемијата на мозокот. Пациентот стекнува толеранција кон лековите, затоа му требаат повеќе дози за да го постигне посакуваниот ефект.
Ова се трите лекови против болки што граѓаните ги купуваат најмногу затоа што се најприфатливи, но можеби не се свесни за сериозноста на нивните несакани ефекти:

Парацетамол
Во прилог на ублажување на болката, може да се користи за намалување на високата телесна температура. Достапно е во комбинација со други лекови, особено оние против настинка и грип. Вообичаена доза за возрасни е една или две таблети од 500 mg до четири пати во рок од 24. часа.
Помеѓу дозите треба да има пауза од четири часа. Количината на парацетамол не треба да се зголемува ако болката е екстремна.
Парацетамолот е безбеден за бремени жени и доилки, доколку тие консумираат најниска можна доза. За жал, зависностите не се невообичаени.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Постојат три причини зошто сексуалниот однос станува подобар со текот на годините

Луѓето мислат дека со возраста, сексуалната желба и моќ се намалуваат и дека сексуалните односи …