ПОЧИНАЛА КРЕАТОРКАТА МИРЈАНА МАРИЌ: Прва ја воведе високата мода во Југославија, нејзините модели ги носеа и’ најголемите ѕвезди но и жените кои ги ценеа нејзините креации и квалитет!

Познатата модна дизајнерка Мирјана Мариќ почина денес во Белград на 84-годишна возраст, му беше потврдено на Танјуг од кругот на семејството…
Мирјана Мариќ ја воведе високата мода во Југославија и го маѓепса светот со своите модели.
– Историјата на модата и модните дизајнери на Југославија започна со потписот на Мирјана Мариќ, а нејзините креации со ентузијазам ги носеше првата дама на Југославија Јованка Броз, „Амазонките“ на Гадафи, данската принцеза, белгиските принцези, претставници на дипломатскиот кор, сопруги на многу државници кои дојдоа во седумдесеттите и осумдесеттите години во Белград – потсетуваат пријатели блиски до семејството.
Родена е на 22.05.1938 година во Кравље во близина на Ниш, а од 1948. година со своето семејство живеела во Белград.
Дипломирала во 1960. година на Академијата за применета уметност, катедра за текстил, а потоа магистрирала текстил и современ костум од Уметничкото училиште во Манчестер.
Во 1968 година, таа доби статус на хонорарен уметник и се вработи во Југоекспорт, убедувајќи го раководството на компанијата дека мора да започне со производство, а неколку години подоцна започна да работи во работилница за висока мода.


Последните 35. години живееше на релација Србија-Америка.
Таа беше омажена за д-р Михајло Мариќ, основач на Службата за социјално сметководство на поранешна Југославија (СДК), кој починал во 1992. година.
– Тоа беше и останува синоним за квалитетна мода во СФРЈ, а дизајнерските парчиња од Мирјана Мариќ беа изработени во ограничена серија од 100. до 150. парчиња. Таа организираше повеќе од седумдесет модни ревии ширум светот, додека нејзиниот бренд Tri M и кожните модели имаат добиено бројни домашни и светски награди. Таа доби специјално признание за нејзината креативна работа во 1975. и 1976. година, кога Пјер Карден ја покани во Франција, организирајќи модни ревии со нејзините модели – изјавија нејзините пријатели.

Фото: Принтскрин/Youtube


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Пет знаци дека сте во врска со вистинската личност

Го запознавте партнерот од соништата и веќе некое време сте заедно. Сакате да верувате дека …