БРАК – Прво зборувајте за пари, па за брак! Прељубата не е главната причина за развод!

Кога двајцата имаат различен став кон буџетот, може ли тоа да донесе раздор во бракот?
Фактот дека парот не го дели истиот став како трошењето пари е чест предизвикувач за развод – заклучиле истражувачи од Универзитетот Колумбија.

За пари секој втор брак „се лизга“
Тимот научници сакал да провери колку е важно управувањето со финансиите за стабилна и успешна заедница, па затоа спровеле истражување меѓу 1.000 брачни парови и 1.000 разведени лица. Дошле до интересни информации кои многу им раскажале.

„Главната причина за разводот не е прељуба“

Врз основа на податоците креирани како производ на студијата, тие заклучиле дека ова е многу важна ставка, на која, за жал, „се лизга“ секој друг брак. И тоа незабележливо.

Брачните другари мора да имаат ист став за парите
Истражувањето покажало дека за успешно финансиско управување, потребно е сопружниците да имаат единствен или приближно единствен став кон буџетот, начинот на кој тој се управува и како се трошат и заштедуваат пари.

„Секој втор брак се разведува затоа што некој троши премногу пари“

Сепак, се покажало дека 45% од браковите завршиле или се во длабока криза затоа што едниот од партнерите трошел пари прекумерно, а на другиот му пречело тоа. Или, едниот бил премногу штедлив, што може да биде и досадно. Меѓу испитаниците имало и жени кои признале дека „купувале“ премногу, што започнало да ги иритира нивните сопрузи, па сериозно им замерувале и потоа започнале расправии.
Машкиот дел, пак, открил дека склоноста кон коцкање, пиење во кафуле и неплаќање на сметки и заеми навреме се плаќа скапо – со развод.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ТАЈНА ЗА СРЕЌЕН БРАК – НА ДЕНОТ НА ВЕНЧАВКАТА МИ ГО КАЖА ОВА И МНОГУ И БЛАГОДАРАМ: За 30. години брак не сум имала ниту еден проблем ниту со мажот ниту со децата!

Сопругот е прекрасен, а децата се образовани и успешни Ако вашиот семеен живот ПУКА ПО …