(ФОТО) Мултифункционален, штедлив – минијатурен дом на тркала – Што уште да се посака?

First Light Studio ги здружил силите со локалната компанија Build Tiny и го изгради ова вистинско мало мобилно архитектонско чудо што е исто така самоодржливо.

Комплексен процес, но судејќи според фотографиите што ги приложуваме денес – се чини дека напорот навистина се исплати. Создавањето на оваа подвижна куќа наречена „Охариу“ беше процес што всушност значеше инвестирање во штедлив мал простор што првенствено би бил максимално прилагодлив, но исто така и разноврсен.Неговиот ентериер е исполнет со внимателно одбрани големи парчиња мебел кои инаку не се користат толку често при опремувањето на традиционална куќа. Фокусот беше секако на работите што се важни и многу потребни. Просториите се украсени со модуларен и мултифункционален дизајн опкружен со кремасти sидови од иверица и сребрени додатоци кои додаваат допир на софистицираност во внатрешноста.


Секое парче мебел во оваа куќа служи како еден вид складиште за понатамошно одржување на ентериерот и спречување на нередот, со што ќе се овозможи на семејството што престојува во овој мал дом да сподели што е можно попријатни моменти во активности како што се готвење, играње карти или уживање во околината и пределот. „Охариу“ содржи кујна доволно голема не само за подготовка на оброци, туку и за собирање повеќе луѓе, што е овозможено благодарение на добрата интеграција на работните површини во овој дел од куќата.

Што се однесува до надворешноста, „Охариу“ е обложен со невидливи брановидни плочки од абонос, кои совршено се совпаѓаат со неговата лесна подвижност поддржана од алуминиумска столарија, осветлување и други парчиња мебел на кои им е дадена истата завршница. Целосно опремен со соларни панели кои ја формираат кровната мрежа, овој дом е исклучително економично градежно решение а материјалите што се користат за негово градење претежно се рециклираат, бараат мало одржување, издржливи се и доаѓаат од локални извори.

Извор: yankodesign

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

МЗ: Регистрирани се 1.233 нови лабораториски позитивни случаи на Ковид 19 (од 06.08 до 08.08.2022): Пријавени се 10. починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 …