Фантастична игра на Ѓоковиќ против Делиен на отворањето на ОИ

Првиот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ со сигурна игра ја започна кампањата за златен медал на Олимписките игри., иславеше против Хуго Делијен 6:2,6:2
Мисијата на Новак Ѓоковиќ започна успешно. Ноле славеше на првиот натпревар на патот до освојувањето на златниот олимписки медал.
Најдобриот тенисер на сите времиња го совлада Боливиецот Уго Делијжен по 61. минута игра.
Уште на самиот почеток на мечот, беше јасно дека Новак ќе биде многу поголем ривал од неподносливото врело време за Делиен.
Беше очигледно дека Ѓоковиќ има желба што побрзо да ја заврши работата и да се пласира во второто коло.
Тој ја контролираше играта и брзо дојде до брејкови.
Противник на Новак Ѓоковиќ во второто коло ќе биде Германецот Јан Леонард Штруф, кој во првото коло го совлада Бразилецот Тијаго Монтеиро со 6:3, 6:4.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КАТАР – ЧЕТИРИ НАТПРЕВАРИ – На сцена, Аргентина, Мексико, Полска и Франција

Денеска на светското првенство во Катар продолжуваат натпреварите од второто коло по групи, поточно во …