Кои симптоми ги имаат вакцинираните кои ќе добијат ковид

На Маша Гесен, новинарка од Њујоркер, и се слошило иако била вакцинирана. Болеста била лесна, а симптомите вклучувале течење на носот, чешање и иритација на очите, замор, губење на чувството за мирис и вкус, но сите исчезнаа за една недела. Некои, исто така, пријавиле запек и главоболки.

Откако ја примил вакцината Модерна, по два месеци се разболел и Тревис Дагнаис од Бостон, кој страдал од симптоми налик на настинка, заедно со температура и иако му било тешко, тој најмногу се прашуваше што ќе се случеше ако не вакцинирани.
„Мораме да разбереме дека вакцината е безбедна 94. или 95. проценти, а не 100. проценти. Не станува збор за заштитен оклоп и невидлива сила. Тешко е да се помине низ тоа што го поминав, но не можам да замислам како ќе беше ако не бев вакциниран“, рекол Тревис во интервју за Boston 25 News.

loading...

Пациентите се помалку опасни за другите
Луѓето кои добиле ковид 19, иако биле целосно вакцинирани, често имаат многу помалку вируси во своето тело, што значи дека се помалку заразни, барем според студијата спроведена во Израел. Неколку студии објасниле дека вакцината Фајзер може да биде ефикасна до 94. проценти во спречување на асимптоматска инфекција, што ќе го намали ризикот од пренесување на болеста. Американските медиуми објавија пример за една болна и вакцинирана личност:
„Мојот партнер не се вакцинираше и не се разболе, а ние спиевме во ист кревет додека бев болна и покрај вакцината. Работата е во тоа што може да се разболите после вакцината, но не мора да го пренесувате вирусот на блиски луѓе и со тоа да го избегнете тоа страшно чувство на вина“, рекла една болна Американка.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО Една од најскапите СВАДБИ во светот чинела 60. милиони долари: Луксузот го изненадил светот, но приказната немала среќен крај

Младенците биле наследничката Ваниша Митал и бизнисменот Амит Батија Има парови кои мислат дека е …