Кои симптоми ги имаат вакцинираните кои ќе добијат ковид

Вакцинираните лица кои добиле ковид 19 имаат многу помалку вируси во организмот и обично имаат поблаги симптоми, но исто така се помалку заразни.
Според експертите, вакцините против ковид 19 се многу ефикасни во спречување на појава на сериозни симптоми, но ниту една вакцина не е 100 проценти ефикасна, објаснила д-р Лиза Адамс, декан на американскиот универзитет во Дартмут.
Ние знаеме, како што истакнала таа, дека има и ќе има случаи на инфекции кај вакцинирани лица, а исто така знаеме дека формата на болеста ќе биде лесна кај тие луѓе.

Вакцините спречуваат хоспитализација и смрт
Доктор Рошел Валенски, директор на Американскиот центар за контрола на болести, рекол дека новите податоци покажуваат дека 99,5 проценти од смртните случаи се јавуваат кај лица кои не биле вакцинирани. Од 157 милиони вакцинирани лица, само 733 починале. Околу 75. проценти од новите инфекции се јавуваат кај луѓе постари од 65. години. Пандемичното тестирање е намалено за 60. проценти, дури девет од 10. заразени не знаат дека ја имаат оваа „тивка болест“. Пол Офит, директор на Детската болница во Америка, вели дека вакцините сепак ја исполнија нивната задача.
„Целта на вакцината е да ве заштити од болничко лекување и смрт. Ако имате лесна инфекција, тоа не е ништо страшно“, вели Офит.


Симптоми на инфекција кај вакцинирани лица
Според последните податоци, инфекциите кај вакцинираните лица се лесни и честопати асимптоматски. Ако зборуваме за делта сојот, тоа е течење на носот и главоболка. Неодамнешната анализа на новооткриените инфекции во Велика Британија покажа дека главните симптоми на делта варијантата беа течење на носот и главоболки, главно затоа што повеќето луѓе кои се мешаа и беа изложени на вирусот беа помлади или целосно вакцинирани. Многумина, на пример, дури и не се сомневаа дека се заразени со коронавирус.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

МЗ: Регистрирани се 1.233 нови лабораториски позитивни случаи на Ковид 19 (од 06.08 до 08.08.2022): Пријавени се 10. починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 …