Еве кои намирници помогнуваат да се намали холестеролот!

Храната има директно влијание врз многу аспекти на животот, вклучувајќи го и здравјето на срцето. Одредена храна може да го подобри нивото на холестерол и за возврат да го намали ризикот од срцеви заболувања.
Одржувањето на вашиот холестерол на нормално ниво со избирање на соодветна храна ќе ви помогне да живеете поздрав живот.

Грав


Покрај тоа што е добар извор на растителни протеини и минерали како што се железо и магнезиум, гравот е одличен извор на влакна, а особено е богат со влакна што се раствораат во вода и создаваат материјал сличен на гел додека поминува низ вашиот дигестивен тракт.

Јатки


Тие содржат многу хранливи материи, вклучувајќи здрави масти, влакна и антиоксиданти. Во преглед на три големи студии, луѓето кои јаделе повеќе јатки имале помал ризик од кардиоваскуларни и коронарни срцеви заболувања.
Јатките се особено одлични за здравјето на срцето, бидејќи содржат многу важна омега-3 масна алфа-линоленска киселина, која е поврзана со намален ризик од кардиоваскуларни болести, како што се срцев или мозочен удар.

Авокадо


Ова зелено овошје содржи многу здрави мононезаситени масти и диетални влакна кои помагаат во намалување на нивото на холестерол.
Една студија од 2020 година покажала дека луѓето со прекумерна тежина или дебелина а кои јаделе по едно авокадо на ден како дел од нивната целосна исхрана имале подобрен профил на холестеролот во споредба со времето пред воведувањето на авокадото во исхраната.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Глумицата се пријавила во затвор на отслужување на казната поради злосторствата поврзани со култот

Актерката Алисон Мек, позната по улогата во серијата „Смолвил“, се пријавила да ја отслужи казната …