Руски психотерапевт нуди 7. златни правила за добар живот:„Никогаш не ја префрлувајте одговорноста!“

4. На луѓето им требаме силни
Никој не ви треба кога сте слаби, уморни, кога страдате или кога сте несреќни. Ако луѓето се преправаат дека ве сакаат кога сте слаби, тие само ве лажат.
Не подлегнувајте на ваквите лаги. Едноставно, согласете се со апсолутноста на ова правило, издишете, обидете се да се расположите…

5. Сите наши постапки имаат последици
Всушност, ние секогаш избираме – не што ќе правиме, туку што ќе излезе како резултат на нашите постапки. Затоа, секогаш размислувајте за последиците.
На тој начин ќе има помалку глупави работи што се случуваат во вашиот живот.


6. Направете го она што навистина ви е важно
Ако се прашувате што е смислата на животот, најверојатно сте малку депресивни. Она што е најважно не е „смислата на животот“, туку чувството дека го живеете вашиот живот смислено. Направете го она што сметате дека е важно за вас.
Не заборавајте да се потсетувате на ова од време на време. Не го следете слепо успехот, само затоа што повеќето околу вас го прават тоа.
Ако едноставно го направите она што сметате дека е важно, успехот сигурно ќе дојде кај вас.


7. Не трошете време и енергија на оние кои не се грижат за вас или на оние кои не ве сакаат
Во овој свет, има многу луѓе што ги сакате и со кои животот би бил целосна радост.
Само не бидете затворена и сомничава личност.
Верувајте ми – отвореноста и neљубезноста ќе ви помогнат да ги добиете сите придобивки.

Извор: Atma.hr

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дали се држите за раце или не? Дали шетате прегрнати? Што може да открие ОДЕЊЕТО ПО УЛИЦА за вашата ВРСКА!

Има ли нешто поромантично од есенска прошетка со саканата личност? Зборувајќи за тоа, дали имате …