Најчести митови за водата и хидратацијата кои морате да ги знаете

НЕКОЈ тврдоглаво се спротивставува на хидратацијата, иако тоа може да реши голем број секојдневни проблеми. Други пијат вода заснована на застарени совети. Еве неколку хидратантни правила и неколку едноставни и најдобри практики за да бидете хидрирани.

Колку вода треба да пиете за еден ден?
Иако пиењето осум чаши вода на ден нема да пнаштети, не постојат докази дека е потребна. Овој мит произлегува од извештајот објавен од Комитетот за храна и исхрана на Националниот совет за истражување на САД во 1945. година.

Слушајте ги знаците на жед на вашето тело и соодветно пијте течности. Официјално, Националната академија на науките, инженерството и медицината на САД велат дека мажите треба да пијат околу 15,5 чаши вода на ден, а жените околу 11,5 чаши.

Најдобро време за пиење вода
Многу се зборува за важноста на хидратацијата наутро, но студиите докажале дека пиењето вода во раните часови нема особено влијание врз нашите вкупни нивоа на хидратација. Наместо тоа, фокусот треба да биде на редовната хидратација во текот на целиот ден.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

НУМЕРОЛОГИЈА- ПОСЛЕДНИОТ БРОЈ ОД ГОДИНАТА НА РАЃАЊЕ ОТКРИВА: Што ви е судено на 5. животни полиња!

Луѓето со елемент на земја се сигурни и трпеливи. Моќта на земјата им дава одговорност …