Зголемување на телесната тежина, губење на енергијата, депресија: Експертите објаснуваат зошто не треба да одите на спиење со „празен стомак“

Има многу повеќе негативни отколку позитивни страни ако останете гладни.
Иако народот е запознат со реченицата во која се советува „вечерата да му се даде на непријателот“, во пракса тоа не се покажало како најпаметна одлука.
Имено, кога сте гладни, тоа може да има негативно влијание врз нормалното функционирање, учењето или работата, а во најлош случај, гладот ​​може да предизвика и депресија, пишува „Bride Side“.
Ако си легнете „на празен стомак“, во вашето тело се случуваат негативни дејства што можат да предизвикаат сериозни здравствени последици, сметаат експертите.

Стекнување на несакани килограми
Многу луѓе се откажуваат од вечерата со цел да ослабат бидејќи веруваат дека клучот за слабеењето е прескокнувањето на вечерниот оброк. Сепак, негативниот и сосема спротивен ефект се јавува токму кога прескокнувате редовни оброци, вклучително и вечера.
Имено, недостатокот на енергија за функционирање на телото во текот на ноќта може да доведе до забавен метаболизам, а забавениот метаболизам го забавува слабеењето. Од друга страна, недостатокот на сон може да ве направи нервозни и незаситни, што доведува до прејадување и добивање вишок килограми.

„Затоа, лесна закуска полна со протеини или влакна се препорачува неколку часа пред спиење, и ќе се разбудите свежи и полни со енергија, а метаболизмот нема да се забави“.

Лош сон
Ако легнете гладни, а цревата постојано ви „грчат“, единствената мисла што ќе ја имате е дали ќе издржите до појадокот. Во таква состојба, ви треба повеќе време да заспиете отколку кога ќе легнете сити.
Од таа причина, не треба да гладувате пред спиење. Ако чувствувате глад, земете краставица и вода наместо некоја друга, посилна храна.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

5. ПРИЧИНИ СЕКОЈ ДЕН ДА ЈАДЕТЕ МАСЛИНКИ: Еве како му помагаат на телото да оздрави!

Капки чисто здравје Маслинките имаат културно и историски богата традиција. Гестот за пружање маслиново гранче …