(ВИДЕО) Торнадо во близина на Софија зафатило куќи и шума – цело село останало без домови!

Невообичаени природни појави и во Бугарија.
Нова ТВ јавува дека торнадо беснеело и ги оставило без домови жителите на селото Губеш.
Има урнати згради.
Доцна попладне во понеделникот, стихијата се пробила низ шумата, откорнала десетици дрвја со корени, подигнала плочки и дрвени табли и ги исфрлила стотици метри. И’ станарите во куќите биле оставени под отворено небо.
Дел од куќите биле поплавени по обилните дождови. За време на вчерашните поројни дождови во општина Годеч паднале скоро 50 литри на метар квадратен. По невремето, селото е без електрична енергија на неодредено време.
„Можете да видите како невремето мина низ шумата, на сртот. Невремето беше доста силно. Ги турна покривите на луѓето, има уништени згради“, рече Радослав Асенов, градо

 

Фото: Принтскрин/nova.bg

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА – ПРИЈАВЕНИ СЕ 29. ПОЧИНАТИ ЛИЦА: Денес се регистрирани 561. нов случај на Ковид 19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа …