(ВИДЕО) ДРАМАТИЧНИ СЦЕНИ ОД ПОПЛАВЕНО МЕТРО: Патници во Кина заробени во вода до раменици! По улиците пливаат превртени автомобили!

По невообичаено обилните дождови, силни поплави ја погодија централна Кина и го потопија метрото во градот Џенгжу.
Храмот Шаолин, познат по учењето на воените вештини на будистичките монаси, бил сериозно оштетен во поплавите.

Засега нема извештаи за можни смртни случаи.
Повеќе од 10.000 жители на провинцијата Хенан се преместени во засолништата.

Кина доживува редовни поплави во текот на летните месеци, но порастот на градовите и претворањето на земјоделското земјиште во предградија ги зголемуваат трошоците по ваквите настани.

Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ТАЈНА ЗА СРЕЌЕН БРАК – НА ДЕНОТ НА ВЕНЧАВКАТА МИ ГО КАЖА ОВА И МНОГУ И БЛАГОДАРАМ: За 30. години брак не сум имала ниту еден проблем ниту со мажот ниту со децата!

Сопругот е прекрасен, а децата се образовани и успешни Ако вашиот семеен живот ПУКА ПО …