(ВИДЕО+ФОТО) План на исхрана на докторката Фицџералд кој стареењето ГО УСПОРУВА ЗА ТРИ ГОДИНИ!

Д-р Кара Фицџералд е водечки автор на револуционерниот труд објавен во списанието „Aging “ – открила дека исхраната богата со лиснат зеленчук, зеленчук како зелки и бобинки драматично ја намалува биолошката возраст на групата на средовечни луѓе кои учествувале во нејзината студија.
Д-р Фицџералд е научник по биохемија на Институтот за функционална медицина во Вашингтон.
Таа спровела студија во која учесниците осум недели следеле исхрана со претежно растително потекло, со малку шеќер и сол, која не содржи преработена храна или алкохол.
После тоа, специјалната алатка наречена Horvath DNAm age clock ја мерела биолошката возраст на учесниците и утврдила дека тие биле подмладени за 3,23 години.
Овие се клучните намирници што треба да ги јадеме и да „превртиме“ процесот на стареење.

loading...

Зелениот зеленчук го одржува мозокот млад
Јадете две порции по 65гр секој ден.
„Кељот, блитвата и спанаќот се одлични бидејќи содржат многу фолати и други хранливи материи“, вели д-р Фицџералд.
Студијата исто така покажала дека дневната порција зеленило е поврзана со пониски стапки на когнитивен пад во мозокот.

Печурките се важни антиоксиданси
„Печурките од сите видови, вклучувајќи шитаке, пвграњ и буковки, содржат вредни хранливи состојки кога станува збор за спречување на биолошко стареење“, вели д-р Фицџералд.
Друга студија од Медицинскиот колеџ на Државниот универзитет во Пенсилванија во САД покажала дека печурките обично содржат големи количини на антиоксиданти кои можат да помогнат во борбата против знаците на стареење.


Куркумата обезбедува енергија
Куркумин, активната компонента на зачинот куркума, е едно од соединенијата што му помагаат на телото да го врати стареењето, вели д-р Фицџералд.
Задолжително додадете половина лажичка во салата или разни јадења. И’ мешањето на куркума со црн пипер и некои масла може да ја зголеми апсорпцијата за 2.000 проценти, додава лекарот.


Зелен чај за здравјето на клетките
Пијте две чаши зелен чај на ден, кој треба да се вари десет минути, за да се ослободат есенцијалните соединенија, за да се добие друга доза на хранливи материи против стареење.

„Во основа, тие помагаат да се врати стареењето со подобрување на здравјето на клетките“, вели лекарката.

Домат против брчки
„Доматот е богат извор на лутеин, антиоксиданс кој има големо влијание врз нашата биолошка старост“, открива д-р Фицџералд.
Пиперките и грозјето се други добри растителни извори на лутеин. Доматот исто така дава антиоксидантно соединение ликопен, што го прави црвен, а асоцира на спречување на стареење на кожата.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

МЗ: Регистрирани се 96 нови лабораториски позитивни случаи на Ковид 19 – Пријавени се три починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 …