Како да одгледате милионер: Нека почне да работи од детство а причината е ЛОГИЧНА!

Милионер ги советува родителите како да ги научат децата да работат и да бидат амбициозни.
Фактот дека не станавте милионер поради којзнае која причина не значи дека тоа нема да биде вашиот наследник, иако сте убедени дека „гранките не паѓаат далеку од трупецот“. Сепак, нема причина вашето дете да не се приклучи кон светот на богатите – вели милијардерот Едгар Сија (40), еден од најбогатите граѓани на Филипините.


Мотивацијата за работа се стекнува во детството
Кога имал 26 години, Сија стана сопственик на ланец ресторани за брза храна, а неодамна магазинот Форбс го вклучи на списокот на најмладите милијардери од Азија. Во својата книга „Животни принципи“, Филипинецот ги советува родителите како да воспитуваат потенцијални богати луѓе и тврди дека тоа е едноставно.

Плодовите на напорната работа се наплатуваат подоцна!
– Како прво, бидете вистински пример за вашите деца. Родителите ме научија дека напорната работа секогаш се исплати. Не може веднаш да се очекува голем успех, па се сеќавам како мајка ми и тато направија продавница од ништо, а плодовите на напорната работа почнаа да ги чувствуваат дури многу подоцна – вели Сија.

Децата треба да работат уште од детството
Тој работел во семејната продавница уште од детството, од осумгодишна возраст, па сега ги советува родителите да им даваат на своите деца разни задачи, бидејќи така се развива одговорноста и се стекнува мотивација за работа.
– Исто така е важно родителите да им пренесат на своите деца вредности што ќе им овозможат да останат стабилни на земјата, без оглед што ќе се случи, без разлика дали станува збор за години на чекање да се исплати инвестиција или да станат милионери, бидејќи тогаш ќе им треба најнеопходна смиреност за да не ‘полетаат’ – вели Филипинецот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Во најубавиот европски воз, сите ги исклучуваат телефоните

Возењето со најлуксузниот воз во Европа трае осум часа, почетна точка е Цермат, последна Св. …