(ВИДЕО-ФОТО) Хамилтон во трилер, и покрај казната, го покори „Силверстон“!

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон триумфираше на трката за ГН на Велика Британија, 10-та трка во сезоната во Формула 1, што беше обележана со неговиот контакт со Макс Ферстапен во првиот круг, за што беше казнет.
Седумкратниот светски шампион оваа година стигна до четвртата победа на „Силверстоун“, и вкупно 99-та, претекнувајќи го Чарлс Леклерк во Ферари на три круга пред крајот на трката. На подиумот на двајцата им се придружи уште еден возач на Мерцедес, Валтери Ботас.

Хамилтон славеше на домашен терен по осми пат во кариерата, и покрај казната што ја доби за инцидентот во првиот круг со кој се одбележа трката. Ферстапен поведе од пол-позицијата, британскиот возач постојано го напаѓаше, а во свиокот на „Кобс“ се обидуваше одвнатре, со цел да оствари контакт по што излета возачот на Ред Бул. Актуелниот шампион веднаш ја загуби позицијата од Леклерк, а потоа поради оштетување на заштитната ограда прво на патеката излезе безбедносно возило, а потоа трката беше прекината. Во меѓувреме, Ферстапен беше пренесен во локалната болница како претпазливост, но се спаси од сериозни повреди и покрај сударот со силаод 51G.

Паузата траеше околу 40 минути, а кога трката продолжи, Леклер ја задржа лидерската позиција, пред Хамилтон, кој тогаш беше казнет со 10 секунди. Оттогаш, човекот од Монако, со проблеми со погонската единица, ја контролираше трката, така што возачот на Мерцедес започна да го стигнува откако отиде во боксот, откако ја издржа казната. Миленикот на домашната публика ја намали разликата за околу една секунда по круг, работата му ја олесни тимскиот налог на Ботас да не го предизвикува, за да може Леклер да се доближи на три круга пред крајот. Ја зазеде првата позиција во „Корпсот“, кога возачот на Ферари отиде прешироко, и оттогаш тој не погледна наназад.

Ботас немаше некои поголеми проблеми на крајот да ја задржи третата позиција, иако за време на рестартирањето го престигна возачот на Мекларен, Ландо Норис, а некое време беше притиснат од помладиот Карлос Саинс во другото Ферари. Сепак, и Норис и Саинс многу ги чинеа грешките на механичарите, поради што останаа без шанса да се борат за подиумот. Британецот мораше да се задоволи со четвртото место, пред тимскиот колега Даниел Рикард, Саинс и Фернандо Алонсо во болидот на Алпина. Првите десет, со што беа освоени поени, ги комплетираа возачот на Астон Мартин, Ленс Строл, Естебан Окон, кој ги брани боите на Алпина и Јуки Кунода во болидот на Алфа Таури.
Најбрзиот круг на трката го презеде вториот возач на Ред Бул, Серхио Перез, кој стартуваше на пол-позицијата поради инцидентот на трката во спринт, сепак, бидејќи беше само 16-ти, не доби бод за тоа.

Благодарение на победата, и фактот дека Ферстапен остана без бодови, Хамилтон значително ја намали разликата во однос на возачот на Ред Бул во генералниот пласман. Холанѓанецот има 185 бода на врвот, осум повеќе од седумкратниот светски шампион.

Овогодинешниот шампионат во Формула 1 продолжува со Големата награда на Унгарија на патеката „Хунгароринг“ на 1. август.

Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Најлуда трка, најлудо лице: Се испиша историја

Карстен Ворхолм го собори сопствениот и светски рекорд на 400 метри со пречки, 45,94 е …