(ВИДЕО) Нови големи поплави во Германија и Австрија, поројот носел автомобили

ИСКЛУЧИТЕЛНО обилните дождови, кои паднаа повеќе од 100 литри на метар квадратен, предизвикаа поплави вчера во германската провинција Саској, на истокот од земјата.
Поплавите ја погодија популарната туристичка област позната како Саска Швајцарија, ридско подрачје долж долината Елба кај Дрезден. Окружната администрација во текот на вечерта објави дека повеќе градови не се достапни и дека особено се погодени Нојштат, Себинц, Бад Шандау, Рајнхардсдорф-Шоена и Гориш. Властите ги повикаа жителите да ги напуштат подрумите, подземните гаражи и подземната железница. Покрај тоа, тие беа предупредени дека поплавените патишта и патеки може да претставуваат голема опасност.
Според покраинскиот центар за поплави, нивото на водата е 4 пати надминато на мерната станица Нојштат 1 на реката Поленц. Во долниот тек на реките Кирниц, Себиниц и Лахсбах е забележан екстремен пораст на водостојот.

Доаѓаат посилни поплави
„Може да се очекуваат силни поплави“, објавил центарот. Во поплавите што се случија во Германија оваа недела загинаа повеќе од 140 лица и беа предизвикани големи штети. Округот Берхтесгаденер Ленд во провинцијата Горна Баварија прогласи ситуација на катастрофа. Имало бројни случаи на свлечишта, а пожарникарите се преоптоварени, изјавил портпаролот на контролниот центар за областа.
Особено погодени се градовите Берхтесгаден и Бишофсвизен во југоисточна Баварија. Некои куќи се веќе евакуирани. Жителите се повикуваат да ги евакуираат подрумите и да избегнуваат улици, кои се поплавени.


Поплави и во Австрија: „Ситуацијата е драматична“
По обилните дождови, поројните поплави го зафатија и градот Халејн во Австрија. Потокот се претвори во порој, потврдила полицијата и сè можело да се види на објавената снимка.


„Ситуацијата е многу напната, делумно драматична“, рекол портпаролот на полицијата. Сепак, засега нема индиции за жртви. На снимката се гледа порој кој носи автомобили.
Населението веќе е предупредено да внимава да не слегува во подрумите. Ситуацијата е напната и во другите делови на австриските Алпи. Околу Кицбил, во западната провинција Тирол, пожарникарите испумпувале вода од бројни подруми.

Фото: Принтскрин/Youtube


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денес е спомен на Светиот апостол Филип ѓакон: Ова задолжително изговорете го за оздравување на вашите блиски!

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 11 октомври.Православните верници денес го одбележуваат светиот …