Седум правила кои ќе ви помогнат полесно да ги издржите неподносливите жештини

Поради екстремно високите температури секоја година се издаваат предупредувања и препораки и совети за граѓаните, со цел со навремени мерки да се намали бројот на пациенти или смртни случаи од топлина. Кај нас со денови е подеднакво лоша во однос на температурата.
Дали им веруваме на метеоролозите кога „гори“ асфалтот?
За почеток забележуваат дека топлината може да поттикне исцрпеност и топлотен удар и може да ги влоши постојните состојби, како што се кардиоваскуларни, респираторни, бубрежни или ментални заболувања, а за време на голема топлина, треба да се следат советите од здравствените институции.


Прочитајте ги подолу:
1. На граѓаните им се препорачува да го ладат своето тело и да пијат доволно течности бидејќи потењето губи повеќе течност, што доведува до дехидрација. Се препорачува да пиете негазирана вода, како и нискокалорични пијалоци без кофеин, алкохол и шеќер.


2. Треба да се избегнува престој на сонце меѓу 10. и 17. часот, особено децата, бремените жени, старите лица, срцевите пациенти и пациентите со хронични заболувања, додека луѓето кои работат на отворено треба почесто да одмараат, да се засолнуваат во сенка и да пијат течности на секои 30 минути.

3. Во најтоплиот дел од денот, треба да избегнувате излегување на отворено и физичка работа.


4. Се препорачува и редовно користење на производи со заштитен фактор.


5. Граѓаните треба да носат лесна лесна облека од природни материјали и да ја штитат главата од сонцето.

6. Просторот во кој живеат треба да се лади со користење на поладен ноќен воздух. Во текот на денот, тие треба да ги затворат прозорците и да ги спуштат ролетните и да исклучат што повеќе електрични уреди во куќата.

7. Особено се предупредува дека децата и животните не смеат да се оставаат во паркирано возило.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Како брзо да се исушат алиштата во зима? Овие генијални трикови заштедуваат време!

Доколку немате тераса или соба во вашиот стан каде што можете да ги исушите алиштата, …