Помалку познати ефекти од секојдневно конзумирање јаболки

Јаболката е овошје богато со разни хранливи материи како антиоксиданти, витамини, влакна и други здрави елементи.
Ова овошје е најголемиот извор на антиоксиданти кога ќе ги земете предвид плодовите кои најчесто се консумираат. Содржи феноли кои можат да спречат реакција на слободните радикали со други молекули, а со тоа и оштетување на ДНК. Ова може да го забави процесот на стареење и да заштити од хронични болести.
Сепак, тоа не значи дека прекумерната потрошувачка на јаболка не може да има негативни последици, но ако не претерате, може да се постигне многу добро, пишува Eat This Not That.

Спречување на хронични заболувања
Јаболката е богата со фитохемикалии, моќни супстанции кои делуваат како антиоксиданти и спречуваат зголемување на маснотиите во крвта, како и раст на некои малигни клетки.
Според истражувањето објавено во списанието „Planta Medica“, дневната потрошувачка на јаболка го намалува ризикот од рак.

loading...

Понизок холестерол и шеќер во крвта
Ако имате навика да излупите јаболко, размислете повторно. Две третини од влакната и повеќето антиоксиданти се наоѓаат во кората. Исто така е добар извор на пектин, кој придонесува за здравјето на срцето, го намалува холестеролот и помага во регулирање на шеќерот во крвта.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Единствената принцеза што смее да ја носи: Шарлин од Монако во проѕирна кошула поставила нов моден предизвик

Принцезата Шарлин од Монако присуствувала на свеченото отворање на продавница за луксузни часовници во Монте …