НОВИ МЕРКИ ВО ГРЦИЈА – Што е забрането од утре!

Грција од утре воведува нови мерки во борбата против коронавирусот, а меѓу нив има и задолжителна вакцинација за работниците во одредени сектори, како и нови ограничувања за објекти од затворен тип.
Што треба да знаете ако патувате во оваа земја?
Грчката влада донесе одлука за воведување на задолжителна вакцинација за здравствените работници и персоналот во домовите за стари лица, објави премиерот Киријакос Мицотакис.
Од 1. септември вакцинацијата ќе биде задолжителна за здравствените работници, а вработените во домовите за стари лица треба да се вакцинираат најдоцна до 16. август. Оние кои не се вакцинирани ќе бидат привремено суспендирани од работа, предупредил Мицотакис.

Грците, исто така, планираат од вторник да вакцинираат млади луѓе на возраст од 15. до 17. години со вакцината Фајзер/Бајонтек.
Од 16. јули натаму, само вакцинираните лица ќе можат да влегуваат во затворени простории како што се театри, спортски сали и забавни простории. Затворените ресторани, кафулиња и барови нема да дозволат влез на оние кои не биле вакцинирани. Искористеноста не смее да биде поголема од 85. проценти.
Постојат и има дополнителни правила во врска со забавните и рекреативните места кои стапуваат на сила на 16. јули.
Само гостите кои седат ќе можат да бидат услужени до 31. август. Не е дозволен облик на забава со стоење.

Само вакцинирани лица можат да присуствуваат на спортски настани, или можат да се одржуваат на отворено и со капацитет од 80. проценти. Не смее да има повеќе од 25.000 гледачи на отворено и 8.000 во затворени простории.
Сопствениците на ресторани и кафулиња на отворено можат да изберат дали сакаат да примаат само вакцинирани или да бидат како мешан простор.

Фестивалите на отворено се дозволени само ако гостите седат и се почитуваат правилата за социјално дистанцирање и дозволениот капацитет.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дина Дума откри дека вистински настан и бил инспирација за „Сестри“

Филмот „Сестри“ на режисерката Дина Дума го отвори 42. издание на ИФФК „Браќа Манаки“во Битола, …