КАТАЛОНИЈА ЕПИЦЕНТАР НА ПЕТТИОТ БРАН: Шпанија воведува нови мерки поради делта сојот на корона вирусот

По ненадејното и големо зголемување на бројот на случаи на ковид-19, некои шпански региони постепено се затвораат, така што повторно нема да има дискотеки во затворен, работното време на продавниците е ограничено, како и бројот на клиенти и се воведува полицискиот час.
Каталонија, епицентарот на петтиот бран на пандемијата, се подготвува да побара од регионалното судство зелено светло за воведување полициски час во најпогодените градови, вклучително и Барселона, пренесуваат каталонските медиуми.
Внатрешните дискотеки нема да работат најмалку 15. дена, додека негативен антиген или PCR-тест е неопходен за да присуствувате на настани на отворено на кои присуствуваат повеќе од 500 луѓе.


Други региони презеле или подготвуваат слични мерки. Валенсија повторно воведе полициски час од 1. до 6. часот наутро и го ограничи на 10 бројот на учесници на собири на 32. места со повеќе од 5.000 жители, според договорот со највисокиот регионален суд.
Владата на Канарските острови исто така сакала да преземе слични мерки, што било спречено од локалното судство.
Многу позаразната варијанта на делта предизвика експоненцијално зголемување на случаите во последните неколку недели, претежно кај младите луѓе.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА – Регистрирани се 27. починати лица: Денес е потврден 1.861 нов позитивeн случај на Ковид 19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 …