Звучи банално, но велат дека се СУПЕР ТРИКОВИ ЗА СЛАБЕЕЊЕ! Како да потрошите калории без вежбање и одење во теретана!

Избањајте се
Уживањето во топла бања е многу повеќе од само релаксирање. Студија од 2018. година открила дека топла бања ја подобрува циркулацијата и транспортот на кислородот и хранливите материи низ целото тело, што го олеснува отстранувањето на метаболичкиот отпад. Процесот е познат како пасивно загревање и дава слични придобивки како вежбањето.

loading...

Посетете сауна
Покрај топла бања, сауната може да ви помогне и во слабеењето. Студија од 2019 година докажала дека 60-минутниот престој во сауна може да помогне во губење на 0,65 килограми, додека повторените 10-минутни сесии, исто така, ги намалуваат висцералните маснотии.

Туширајте се со ладна вода
Друг начин да го стимулирате вашиот лимфен систем е да се исплакнете со ладна вода после туширање, бања или сауна. Според студија објавена во 2014 година во престижното списание PLOS One, изложеноста на студ може да помогне во намалување на маснотиите и зголемување на метаболичката стапка, бидејќи го зајакнува ендорфинот, го намалува воспалението, ви дава енергија и ги смирува болните или уморни мускули. Доволно е да поминете 60. до 90. секунди под ладна вода.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) ВО ПРЕСРЕТ НА 50. РОДЕНДЕН – Гвинет Палтроу покажала завидна фигура во бикини, со години е верна на истата фитнес рутина!

Познатата холивудска актерка Гвинет Палтроу наскоро ќе го прослави својот 50-ти роденден, а во оваа …