Горчливата сол е полна со магнезиум а нашите баби ја користеле во купки!

Дознајте ги сите придобивки од горчливата сол, богата со магнезиум.
Бабите ја додавале оваа сол во купката за нозе за да им помогне при артритис.
Еве што треба да знаете за здравствените придобивки од горчливата сол, вклучувајќи ги и најдобрите времиња и методи за употреба и кога е најдобро да ја прескокнете.

Што е горчлива сол?
Epsom сол (горчлива), која уште се нарекува и магнезиум сулфат, е хемиско соединение кое се состои од магнезиум, сулфур и кислород.
Неговото помалку научно име (Епсом со) всушност потекнува од неговата дистрибуција во селото Епсом во Англија, еден од првите бањски градови во земјата, каде што луѓето доаѓале да „земат вода“ од горчлив, солен извор за кој се верува дека има лековити својства.

loading...

Магнезиумот е клучот
И покрај фактот дека горчливата сол се користи илјадници години, бидејќи луѓето веруваат во нејзините корисни ефекти, научните истражувања на темата горчлива сол се ограничени.
Се верува дека има лековито дејство токму поради големата количина на магнезиум, природен минерал, што недостасува кај повеќето луѓе. Магнезиумот игра важна улога во многу телесни процеси, вклучувајќи регулирање на функцијата на мускулите и нервите, нивоа на шеќер во крвта и крвен притисок, како и производство на протеини, коски и ДНК.


Четири начини да се користи горчлива сол
1. Се користи после вежбање
Додадете ја во купката после тренинг, со цел да ги опуштите мускулите и да се ослободите од воспаленија и болка.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Што е СЕКСОДУС? Овој „ТРЕНД“ го зафати светот и се помалку луѓе водат љубов…

Пандемијата на корона вирусот во голема мера влијаеше на нашите животи, особено на здравствениот сегмент, …