Францускиот претседател воведува задолжителни мерки

На ДЕНОТ кога францускиот претседател Емануел Макрон објавил серија задолжителни мерки, вакцинирање на здравствени работници и воведување на ковид пасоши за бројни дневни активности, бројот на пациенти со реанимација во земјата се зголемил, по втор пат по долгата серија намалувања на интензивна нега.
Во понеделникот, бројот на најтешки случаи се зголемил од 10 на 957.
Вкупно има 46. починати пациенти и 7.137 заразени.
За 24 часа починале 28 пациенти, а се заразиле уште 1.260.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ОТКАЗ ЗА НАСТАВНИЧКА ОД МАРИБОР: Активистка против вакцина одбила да биде имунизирана и тестирана за корона вирус

На наставничка во Основно училишта во Марибор и била врачено решение за престанок на работниот …