Какво време се очекува во омилените грчки летувалишта

Ако наскоро патувате на долгоочекуваниот одмор во Грција, можеби ќе ве интересира дали времето ќе ве послужи. Дали има непријатни изненадувања што ги чекаат туристите?
Грција е најчестата летна дестинација за македонските туристи и ни се чини дека за морето се подготвуваме цела година.
За да влезете во Грција, прво мора да го пополните електронскиот формулар за апликација – Формулар за локација на патникот, преку веб-страницата https://travel.gov.gr/ (најмалку 24 часа пред влегувањето) и да го презентирате примениот код при внесувањето.
За да влезете, мора да имате негативен тест за PCR, не постар од 72. часа, или тест за антиген (брз) не постар од 48. часа (деца до 12. години се изземени) или потврда за завршена вакцинација најмалку 14. дена пред пристигнување во Грција, издадено од надлежен орган (сертификатот, покрај личните податоци, треба да содржи и вид на примена вакцина и број на дози).
Исто така, се признава потврда за прележан ковид, која се издава 30 дена по првиот позитивен тест и важи 180 дена.
Ако го обезбедивте сето ова, останува само да видите какво време ве очекува во популарните грчки летувалишта.

Пефкохори


View this post on Instagram


A post shared by Monika Majsterek (@mon_appetrip)

Следната недела ќе биде сончево во Пефкохори, а температурите ќе бидат многу пријатни – повеќе од пет степени пониски отколку во Македонија.
Од понеделник до петок, максималната температура ќе биде 31. степени целзиусови.
За време на следниот викенд и понеделник, 19. јули, температурата ќе се движи околу 30. степени, а има и помали шанси за дожд (22 процентни шанси). Ќе дува и малку посилен ветер.
Неделата по 19. јули исто така ќе биде сончева, со пријатни 30 Целзиусови степени.

Неос Мармарас

Метеоролошкиот аларм е вклучен денес во Неос Мармарас, бидејќи се очекуваат врнежи со грмежи.
Следната недела, сепак, ќе биде суво и сончево, со температури кои полека се зголемуваат и ќе се движат од 31. до 33 Целзиусови степени.
Времето ќе биде слично на седмицата по 19. јули, со благ пад на температурата од четврток – на скалата ќе има околу 29 степени.

Сарти

Сончевите денови го чекаат прекрасното грчко место. Во текот на следната недела, температурата ќе се спушти на околу 32. степени Целзиусови.
Следната недела, на 18. јули, ќе биде облачно, но сепак топло.
Потоа следува недела исполнета со сонце, со просечна температура од 30. степени Целзиусови.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) На концертот на Адел во Лас Вегас ќе можат да дојдат само луѓе кои се вакцинирани и имаат негативен тест

Обожавателите кои сакаат да присуствуваат на концертот на пејачката Адел во Лас Вегас мора да …