Со овие намирници зглобовите помалку ќе ве болат

Храната што ја јадете може да помогне во здравјето на зглобовите, како и на коските. Храната што ќе ја изберете може да ви помогне на патот за да избегнете проблеми, но исто така и да ги ублажите проблемите доколку веќе постојат.
Ако се борите со артритис, има храна што може да го олесни воспалението и да ја ублажи болката во зглобовите. Студија е спроведена и меѓу пациенти со ревматоиден артритис, од кои 24 проценти рекле дека исхраната има влијание врз сериозноста на симптомите.

Кои 10 намирници се добри за јадење за да ги одржат зглобовите здрави?
Видови масни риби како лосос или скуша се богати со омега-3 масни киселини за кои се покажа дека имаат силни антиинфламаторни ефекти. Покрај тоа, оваа риба е богата со витамин Д, кој исто така има корисен ефект врз здравјето на зглобовите, а кај луѓето со артритис, помага во намалување на воспалението и ублажување на симптомите.

Житарките како овесна каша исто така помагаат во намалување на воспалението, додека рафинираните производи како белото брашно имаат спротивен ефект.

Додека вежбањето помага во зајакнување на коските и мускулите, исто така ги оптеретува зглобовите. Храната што ја јадеме кога вежбаме не треба да служи само како гориво, туку и за закрепнување и заздравување.
Затоа, наместо да земете некоја нездрава храна, јадете овесна каша со овошје и ореви.

Оревите се богати со состојки кои имаат антиинфламаторно дејство, меѓу кои се омега-3 масни киселини. Сепак, имајте на ум дека оревите и другите јатки се многу калорични, па ограничете го внесувањето на неколку дневно.

Кељот е богат со хранливи материи
Кељот и другиот лиснат зеленчук се богати со хранливи состојки кои се поврзани со здравјето на зглобовите, вклучително и антиоксидантот бета-каротен и витамин Ц. Кељот е исто така одличен извор на калциум кој им помага на коските да останат цврсти.

Куркумата е богата со куркумин, а истражувањата покажаа дека екстрактот од куркумин помага при ублажување на болката во колената.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сексуалниот живот се подобрува во текот на есента, причината е повеќе од интересна!

За да откриеме како сезоните влијаат на нашето либидо, истражувачки тим од Универзитетот „Ludwig Maximilians“ …