Овој вид кафе има одредени придобивки за црниот дроб

Пиењето кафе е поврзано со помал ризик од развој на хронично заболување на црниот дроб, се вели во новото британско истражување. Студијата, објавена во „BMC Public Health“, покажа дека оние кои пијат кафе имаат помал ризик да развијат некои заболувања на црниот дроб, па дури и да умрат од нив.
Придобивките били најизразени кај луѓето кои пиеја четири до пет шолји кафе на ден и поизразени кај оние кои пиеле мелено кафе. Таквата ефикасност, сметаат научниците, е можна поради антиинфламаторните и антифиброзни својства на кафето.
Научниците ги проучувале податоците на скоро 500.000 луѓе што ги следеле десет години. 78 проценти од нив пиеле или мелено или инстант или кафе без кофеин, останатите не пиеле кафе.


За време на студијата, биле евидентирани 3.600 случаи на хронично заболување на црниот дроб, вклучително и 184 случаи на хепатоцелуларен карцином. Оние кои пиеле кафе имале 21% помал ризик од развој на заболување на црниот дроб и 49% помал ризик да умрат од тие болести.


Најдоброто е …


Меленото кафе имаше најдобар ефект, но инстант и без кофеин кафе исто така биле поврзани со придобивки. Според научниците, меленото кафе има најголема висина на кавеола и кафестол, две состојки за кои се смета дека го штитат црниот дроб.
Д-р Алберт До, хепатолог и професор на универзитетот Јеил, препорачува една до две чаши кафе со кофеин на ден за здрави луѓе.
Не се препорачува да се зголеми внесот на кафе за да се подобри состојбата на црниот дроб.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Тужба за СЗО: „Ми ја уништувате работата. Размислете …“

Сибирскиот претприемач ја има несреќата што неговата компанија се вика Омикрон и се занимава со …