Имате бели влакна, не се вознемирувајте: Тие се знак на долговечност, мудрост, а исто така кажуваат една важна работа за вашето здравје!

Се верува дека белата коса го прави лицето да изгледа постаро. Многумина се грижат за изгледот на белата коса, особено ако се појави рано. Тие мислат дека рано остареле. Всушност, раното појавување на седа коса е знак на добро здравје и одличен метаболизам.
Бојата на косата е поврзана со лачењето на меланин, а за тоа ви треба најважниот и највреден антиоксиданс што постои во организмот – глутатион. Овој антиоксиданс штити од најопасните болести: рак, Алцхајмерова болест и кардиоваскуларни заболувања. Така, глутатион нè штити од смртоносни болести.
Со возраста, концентрацијата на овој антиоксиданс се намалува, а паметното тело не го троши снабдувањето со штетни материи за боење на косата. Можете да ја обоите косата или така да ја оставите, а скапоцените материи мора да се чуваат за заштита од болести!


Луѓето на кои седа коса им се појавува рано, се посилни и поотпорни. Тие имаат поголеми шанси да живеат долг живот – заклучиле научниците, откако испитале 5.000 луѓе, на возраст од 30. до 60. години.
Во многу нации, првите седи влакна се сметаат за важен знак. Со појавата на првите сиви влакна, едно лице станува одговорно за своите постапки. Оттогаш, тој ја исполнува својата лична карма и повеќе не може да обвинува никого за неговите грешки, бидејќи неговите родители престануваат да влијаат врз неговата судбина. Вие сами донесувате одлуки, работите сами.Седата коса, која се издвојува меѓу „обичните“ и се појавува рано, се сметала за знак на моќен ангел чувар. Ангел ја штити таквата личност и и дава мудрост во одлуките.
Во тешки времиња, сивата коса на член на семејство била знак на заштита и сила. Ако некое семејство има член со седа коса, тој ќе им помогне на другите да преживеат. Роднините се под негова заштита.Ова веројатно поттикнало почит кон постарите лица, кои биле особено чувани и почитувани во тешки времиња. Совети треба да се бараат и од седи луѓе. Тоа е знак на мудрост.
Секако, ваше е дали сакате да ја обоите косата, но сега тоа се прави сè помалку затоа што седата коса повторно станува ценета и почитувана. На човештвото му е потребна мудрост, која е симболизирана со седа коса. Можеби боењето на косата ќе стане поретко – и не само поради кризата.


Сивата коса ќе стане важен симбол на спасение и воспоставување правилен редослед на нештата во новата ера.
Добро е да се види седа коса во сон. Тоа е знак на мудрост и правилна одлука што ќе ја донесете, како и симбол на високата позиција што можете да ја постигнете. Малку повеќе здрав разум и трпеливост – и ќе ја добиете борбата!
Значи, седата коса е позитивен и добар знак во секој поглед. Тоа е знак на долг живот, здравје и мудрост.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Заљубени сте во во некој со кој НЕ МОЖЕТЕ ДА БИДЕТЕ? 8 совети ќе ви помогнат да го преболите и да продолжите понатаму

Ако сте несреќно заљубени, овие совети можат да ви бидат корисни Љубовта може да биде …