(ФОТО) Сепак нови и построги мерки во Грција!

Поради наглиот скок на бројот на заразени, Грција повторно воведува некои мерки, кои стапуваат на сила денес, а важат и за туристите.
Грчките власти во вторникот објавија повторно воведување на некои ограничувања, откако туристичката сезона влезе со голема брзина и кафулињата и клубовите повторно се наполнија. Властите го поврзуваат алармантното зголемување на бројот на заразени лица, што е скоро тројно зголемено од крајот на јуни, како и ширењето на делта-вирусот на коронавирус, кој неодамна стана доминантен.

„Најновите податоци покажуваат дека многу нови случаи се пријавени кај млади лица заразени во забавни простории“, изјавил за грчката национална телевизија ЕРТ, Никос Хардалиас, заменик министер за цивилна заштита и управување со кризи. Затоа тој најавил дека од 8 јули сите ресторани, кафулиња и клубови ќе можат да служат само гости што седат и предупредил дека прекршителите ќе се соочат со големи парични казни и присилна затворска казна, пренесува Global Times.
На локалното население им е дозволено да прават деловни активности само ако можат да го исполнат барањето за социјално дистанцирање. Маските за лице се задолжителни во затворени јавни простории, но и на преполни отворени простори. До 10. лица можат да седат на маса во ресторани, а вработените мора редовно да се тестираат за ковид 19, освен ако не ја завршиле вакцинацијата најмалку 15. дена порано. На отворен простор ќе биде дозволено до 300 лица, а на јавни плажи до 120. луѓе на 1000 квадратни метри, пишува Garda World.

Исто така, од 5 јули се применуваат малку построги услови за патување со траекти и локални летови, што особено ги погодува оние кои сакаат да одат на островите. Пред да се качат на траектот, тие мора да покажат потврда за целосна вакцинација (завршена најмалку 14. дена порано), негативен тест за PCR (направен не повеќе од 72. часа порано) или брз тест (направен во претходните 48. часа), сертификат за прележан ковид (до 180 дена порано). Исклучок се деца до 12 години. Исто така, патниците мора да пополнат образец во врска со мерките за спречување и лекување на случајот Ковид-19 на патничките бродови.

Исто така се препорачува луѓето што се враќаат од островот да нарават тест пред да се вратат на работа и да стапат во контакт со постари луѓе. Мерката ги исклучуваат луѓето кои секој ден се селат на различни места поради работа, кои сепак ќе треба да се тестираат на неделно ниво, пренесоа агенциите.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Ѕвезда на ТикТок починала на 27. години:„Не издржа!“

Уште една млада ѕвезда на Тик Ток ја загубила битката за живот… Кесиди Пирсон од …