РИГОРОЗНИ МЕРКИ – ВАКЦИНАЦИЈАТА ЗАДОЛЖИТЕЛНА ЗА НАСТАВНИОТ ПЕРСОНАЛ: Кој ќе одбие имунизација се исклучува од школскиот систем!

ИТАЛИЈАНСКИОТ комесар за вонредни ситуации, генерал Франческо Фило, побарал од регионот да организира вакцинирање на професори од училишта и универзитети и друг училишен персонал, кои сè уште не биле имунизирани, пишува агенцијата Анса.
Досега, во просек, 85% од наставниот кадар се вакцинирани, но во некои региони бројот е под 80.
Поттик за што побрзо вакцинирање на целиот наставен кадар и вработени во образовните институции е со цел организирање на директна настава во новата учебна година.
Претседателот на националниот сојуз на директори на училишта, Атилио Фрата, препорачува вакцинацијата на наставниот кадар против 19-та година, како и за лекарите.
– Некој што одбива да се вакцинира е опасност за општеството и мора да биде исклучен од наставниот процес. Истото важи и за студентите и учениците. Треба да се вакцинираат сите на возраст меѓу 12. и 16. години. Имунизацијата со антиковид спасува животи – рекол Фрата, кој најавил протест за утре пред Министерството за образование и против далечинско учење.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Шест симптоми дека вашиот ЦРН ДРОБ  е полн со ОТРОВИ!

Обрнете внимание на дискретните показатели за оптоварениот црн дроб. Најголемиот цврст орган во телото е …