Олимписките игри без публика: Токио прогласил вонредна состојба!

Јапонската влада денеска формално прогласи вонредна состојба во Токио со цел да се потисне пандемијата на коронарниот вирус, која ќе биде на сила за време на претстојните Олимписки игри, објави премиерот Јошиде Суга.
Ограничувачките мерки, кои ќе стапат на сила во понеделник и ќе бидат на сила до 22. август, значат дека Олимписките игри во јапонската престолнина може да се одржат без публика, пренесува „Кјодо“.
Летните олимписки игри започнуваат на 23 јули и траат до 8 август.
Суга рекол дека е неопходна вонредна состојба за да се спречи идното ширење на коронавирусот во земјата.
Во исто време, мерките што веќе се на сила во Окинава, Осака, Канагава и други области се продолжени. Мерките, кои во моментов се на сила во другите пет префектури, истекуваат во недела како што беше планирано.

Фото: Принтскрин/Instagram


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КАТАР – ЧЕТИРИ НАТПРЕВАРИ – На сцена, Аргентина, Мексико, Полска и Франција

Денеска на светското првенство во Катар продолжуваат натпреварите од второто коло по групи, поточно во …