Пет совршени намирници од ПАЗАР кои го чистат црниот дроб и го ЗАБРЗУВААТ МЕТАБОЛИЗМОТ!

Ако сакате да ја направите вистинската работа за вашето тело ова лето, веднаш одете на пазар.
Масна и нездрава храна, алкохолни или газирани пијалоци, но и редовна терапија со лекови се најголемите непријатели на нашиот црн дроб. Колку е важен црниот дроб за нашиот живот и колку е опасно да се консумира оваа храна, покажува и фактот дека овој орган има функција на чистење на целиот организам од штетни состојки.
Токму поради напорната работа што ја прави црниот дроб, тоа може да биде многу стресно, а тоа може да предизвика здравствени проблеми. Бидејќи болката во црниот дроб нема да биде првиот знак дека нешто не е во ред со тоа, треба да обрнеме малку повеќе внимание на овој клучен орган.


Пет намирници за црниот дроб и слабеење
1. Ананасот е полн со витамин Ц, па затоа делува како природен диуретик кој ослободува токсини од телото.
2. Цвеклото е богато со флавоноиди, го стимулира црниот дроб и ја подобрува неговата работа.
3. Листовите од нане се богати со флавоноиди кои делуваат како моќен антиоксиданс.
4. Оревите содржат големи количини омега-3 масни киселини и аминокиселини кои го забрзуваат процесот на детоксикација.
5. Зелен лиснат зеленчук, спанаќ, кељ, блитва и зелена салата се полни со хлорофил и се многу ефикасни во неутрализирање и исфрлање на токсините од крвотокот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Тужба за СЗО: „Ми ја уништувате работата. Размислете …“

Сибирскиот претприемач ја има несреќата што неговата компанија се вика Омикрон и се занимава со …