ГАФ на водителка на ХРТ: „Се повеќе се спомнува ламбада сојот!“

Водителката на ХРТ во утринската програма на јавната телевизија новиот сој на коронавирус го нарекла „ламбада сој“.
„Бројот на нови случаи предизвикани претежно од делта вирусот расте, но се повеќе се споменува и сојот ламбада, кој беше откриен минатата година во земјите на Јужна Америка“, рекла водителката на Вести
И неколку секунди порано, таа имала грешка во етерот.
Наместо „во светот“ таа рече „во свитот“. „Кривата на новоинфицирани лица во светот е во нагорна линија во последните десет дена“, рекла таа.
Инаку, што се однесува до вирусот ламбада, станува збор ламбда вирус.

Фото: Принтскрин/HRT


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Улогата во серијата која Македонците ја обожаваа ја извадила од депресија и зависност, а животот и го одбележал несреќна љубов…

Денеска Ерика има 58. години, а на нејзиниот Инстаграм профил ја следат речиси 5 милиони …