(ВИДЕО+ФОТО) ЗА КРАЈ СЕТ БЕЗ ОСВОЕН ГЕМ: Федерер падна пред Хуркач!

Легендарниот швајцарски тенисер Роџер Федерер го заврши учеството на Вимблдон во четвртфиналето, бидејќи Полјакот Хуберт Хуркак беше подобар од него со 3:0 во сетови.
Во моментов, 18-от рекет во светот славеше против освојувачот на 20. грен слем титули со 6:3, 7:6 (4), 6:0 за еден час и 50 минути. Со пласман во полуфиналето на Вимблдон, 24-годишниот играч од Вроцлав го постигна најголемиот успех во досегашната кариера.
За да оди во финалето на најпрестижниот турнир, Хуркач го чека подобриот играч од дуелот Матео Беретини – Феликс Аугер-Алиасим.


Федерер покажа добар тенис во претходниот дел на Вимблдон, на моменти се однесуваше како стариот, сепак, во пресметката со Хуркак, тој потполно потфрли.
Особено во последниот сет. Не се сеќаваме кога некој го доби со „нула“.


Осумкратниот шампион на Вимблдон направи голем број грешки, пред се со форхенд. Практично во ниту еден момент, освен во вториот сет, не успеа да му се закани на расположениот Полјак.

Првиот сет Хуркак го реши со брејк во шестиот гем. Во вториот, Роџер се стекна со брејк предност за водство од 4:1, но Хуберт освои три гема и се врати во сетот што беше решен во тај брејк. Таму Хуркаќ одигра подобро во клучните поени и дојде до 2-0.
Се покажа дека загубата на тај брејкот е нешто од што Федерер не може да се опорави. Швајцарецот целосно падна, што Хуркац вешто го искористи и на апсолутно фуриозен начин избори пласман во полуфиналето.

Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Починал легендарниот југословенски голман : Короната го земала најдобриот стрелец меѓу голманите!

ДРАГАН ПАНТЕЛИЌ, славен голман од 70-тите и 80-тите години, познат по одличните одбрани, но и …