ЗОШТО ВАШИОТ ПАРТНЕР Е ЉУБОМОРЕН НА БИВШИОТ? Ова се 5. најчести ПРИЧИНИ бидејќи сите влечат ТОВАР од минатото и се чувствуваат НЕСИГУРНО!

Новиот партнер и новата врска секогаш носат голема радост и среќа, освен ако вашиот партнер, и покрај тоа што убаво си поминувате заедно и добро се сложувате, нема проблем со – вашиот бивш.
Понекогаш, наместо да уживаат во фактот дека многу ги сакате и се обидувате да го покажете тоа, тие почнуваат да размислуваат за вашиот поранешен партнер и да се споредуваат со него, а започнуваат бесконечни прашања за тоа како се чувствувавте со него. И така, тие почнуваат да живеат во постојан страв дека ќе ги оставите.
Можеме да се обложиме дека тоа негативно влијае на вашата врска и по малку ја уништува. Затоа е добро да се утврди причината за таквото однесување на партнерот и да се обидеме да работиме на негово запирање.
Еве пет главни причини зошто вашиот сегашен партнер може да биде љубоморен на вашето поранешно момче, и покрај тоа што е во хармонична врска:

1. Сè уште често зборувате за бившиот
Бидете искрени: Колку време поминувате зборувајќи за вашиот поранешен партнер?
Дали им ја повторувате таа приказна на сите за тоа како се изгубивте на кампување? Кога купувате нешто во продавницата, ќе им кажете на сите ваши пријатели дека тој „обожаваше само таков вид сладолед?“ Кога некоја песна ќе ве поврзе со бившиот, веднаш почнувате да зборувате за тоа како танцувавте на плажа со таа песна?
Можеби понекогаш му предлагате активност на вашиот нов партнер или промена што е многу слична на она што сте го споделиле со вашиот поранешен партнер?
Ви се чини дека сето ова е всушност многу невино и не треба да биде поврзано со вашите чувства кон поранешниот, но не е така: Никој не сака да слуша приказни за некој што сте го сакале пред него. Ако го правите ова често, можете да го повредите вашиот партнер повторно и повторно и да доведете до љубомора.
Затоа, добро преиспитајте го вашето однесување.


2. Тие имаат „тежок“ багаж од поранешните врски
Вие сте 56-годишна разведена жена, на пример. Излегувате со 50-годишници кои исто така се разведени. Вие сте луѓе чии срца многупати го почувствувале сечилото и сте многу среќни што го преживеавте тоа. Но, со себе го носите целиот багаж од минатото. Многу тежок багаж. Торба полна со бивши кои ве изневериле – емотивно, физички или и двете. Како резултат на тоа, многу е тешко да им верувате на луѓето од спротивниот пол.
Бараме знаци дека овие луѓе не изневеруваат и честопати мислиме со кого полесно ќе не измамат отколку со поранешниот.
Се разбира, тоа не се само луѓе во зрели години и со разводи зад себе со багаж, тоа исто така можат да го соберат и оние во дваесеттите. Без разлика дали бившите ве изневериле, ве оставиле откако ветиле дека вечно ќе ве сакаат или ве излажале за што било, носите багаж што може да го внесете и во новата врска. Ако не сте свесни за ова, тој багаж може да ја уништи вашата нова врска, а можеби и други односи после тоа.
Значи, ако вашиот партнер е љубоморен на вашиот бивш, тоа би можело да биде затоа што тој бил повреден во минатото. Затоа е важно да разговарате за тоа што се случило и да соработувате за да бидете сигурни дека тие знаат дека не сте таква личност, дека ќе ги правите работите поинаку.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Никогаш не ги игнорирајте: 10 симптоми кои можат да бидат знаци за проблеми со бубрезите

КОГА бубрезите се загрозени, може да се појават многу симптоми. Ако забележите повеќе од еден, …