Колку овошје дневно го намалува ризикот од дијабетес

Истражувачи од универзитетот „Едит Коуан“ (ЕКУ) во Западна Австралија откриле дека само две порции овошје на ден го намалуваат ризикот од развој на дијабетес тип 2 за дури 36. проценти.
„Во оваа студија, ние докажавме поврзаност помеѓу внесувањето овошје и подобрата чувствителност на инсулин“, рекол авторот на студијата, д-р Никола Бондоно, што значи дека испитаниците кои конзумирале повеќе овошје морале да надоместат помалку инсулин за да ја намалат гликозата во крвта.


Ова откритие, додава д-р Бондоно, е особено важно затоа што високото ниво на циркулирачки инсулин (хиперинсулинемија) може да ги оштети крвните садови и, покрај дијабетесот, се поврзани и со висок крвен притисок, дебелина и многу срцеви заболувања.
„Многу луѓе погрешно веруваат дека луѓето со дијабетес треба да избегнуваат овошје, но оваа студија го докажа спротивното“, вели д-р Бондоно, додавајќи дека овошјето е одлично за намалување на ризикот од дијабетес, бидејќи содржи многу растителни влакна и природен шеќер.Сепак, предупредува таа, луѓето кои страдаат од дијабетес треба да обрнат внимание на внесувањето на суво овошје и разни овошни сокови, бидејќи тие се многу поконцентрирани извори на шеќер од самото овошје.
„Овошниот сок е често само концентриран шеќер без влакна и во организмот често реагира исто како и газираните пијалоци полни со шеќер“, објаснил диетичарот од Медицинскиот центар УЦЛА, д-р Дина, Елиз Хунес, за Здравствена линија.


Иако, вели таа, тие се малку поздрави од газираните пијалоци, овошните сокови се со хранлива вредност поблиску до нив од овошјето, кое содржи многу микроелементи.
„Дијабетес тип 2 може да се спречи или одложи со промена на начинот на живот“, потсетила д-р Елисе, која препорачува намалување на телесната тежина и значително зголемување на физичката активност на сите со оваа состојба.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Денис Кралевски од Македонија доби шанса за втор живот благодарение на лекарите од УМБАЛ „Св. Ана“ во Софија

Тимот на д-р Станислав Јорданов од болницата „Св Ана“ во Софија му даде шанса на …