(ФОТО) СПАСИЛ ТРИ ДЕВОЈЧИЊА И САМО ПАДНАЛ: Италија тагува по храбриот татко – од брановите ги извлекол ќерката и другарките а потоа починал!

ФЕРНАНДО П. (60) починал на плажа во Сардинија од срцев удар неколку секунди откако ги спасил ќерката (13) и нејзините другари од давење.
Трагедијата се случила во петокот, на 26. јуни, а несреќниот Фернандо, по херојскиот чин, само паднал на плажата пред децата.
Според италијанските медиуми, Фернандо однел една од неговите две ќерки на плажата Арбус, за да може таму да се сретне со своите другарки.
Трите девојчиња го молеле Фернандо да ги пушти да влезат во водата, на што тој се спротивставил бидејќи имало големи бранови.
Сепак, во еден момент, девојчињата влегле во водата и силната струја започнала да ги носи. Фернандо брзо се фрлил во брановите и успеа да ги спаси сите три девојки на сигурно. Посетителите го виделе како се бори со силна струја и веднаш повикале помош. Сепак, храбриот татко успеал да ги извади децата на копно самостојно, но веднаш потоа му била потребна помош.

Фернандо доживеал срцев удар неколку секунди по храбрата операција за спасување и само падна. Иако спасувачите пристигнале брзо, 60-годишникот не бил спасен.
Се сомнева дека стравот за животот на неговата ќерка и страшниот физички напор да ги спаси неа и нејзиниот пријател го чинеле живот.
Сега цела Италија жали за овој херој, а градоначалникот на местото каде што живеел вели дека тој бил прекрасен човек, кој сакал да им помогне на сите.

Фото: Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Шест симптоми дека вашиот ЦРН ДРОБ  е полн со ОТРОВИ!

Обрнете внимание на дискретните показатели за оптоварениот црн дроб. Најголемиот цврст орган во телото е …