Омилени маски за лице од кујната: 5. рецепти со кои вашата кожа ќе блесне

Хидратантна маска од авокадо
Смирува воспаленија и ја хидрира кожата за побистар и посјаен тен. Оваа смирувачка маска од авокадо со три состојки е вистинско освежување за вашата кожа. Еве што ќе ви треба за овој скапоцен навлажнувачки бисер:
Во мала чинија испасирајте четвртина од зрело авокадо.
Додадете една лажица мелени снегулки од овес и една лажица манука или сиров мед. Пасирајте и мешајте додека сите компоненти не се искомбинираат добро.
Нанесете ја маската на чисто и суво лице и држете ја десет минути.
Исплакнете со млака вода пред да продолжите со навлажнувачки крем.

Хранлива маска од мед
Едноставен рецепт со одлични резултати. Оваа маска ја храни кожата, но помага и во борбата против акните и го смирува лицето.
Направете една чаша чај од камилица со две кесички чај и оставете го да се излади целосно.
Во мал сад измешајте една лажица сиров мед и една лажица хранлив квасец.
Во чашата додадете само доволно чај од камилица за да создадете погуста паста, која сепак е доволно течна да се шири над вашата кожа, но не премногу водена.
Нанесете тенок слој на лицето и оставете го 20 минути.
Исплакнете и исушете го лицето, а потоа нанесете хидратантен крем.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) 5. ГОДИНИ БИЛА КАЛУЃЕРКА, А ПОТОА ДОНЕЛА ЖИВОТНА ОДЛУКА: Денес е мажена жена и мајка на шест деца!

Поранешна калуѓерка раскажала дека била калуѓерка во манастир пет години и одлучила да го промени …